Tuesday, September 8, 2009

$75 a Week Update

Can I buy a chicken, a tube of kid toothpaste, fruit for the week, and 3 tubs of yogurt for under $5? Dang. So, I guess that means I'm going over budget for the week.

I just couldn't stay away from the great General Mills deals at Jewel this week. But, like Mary said in this post, it doesn't seem prudent to pass up REALLY INEXPENSIVE cereal, soup, granola bars and frozen veggies just to stay under budget by a few dollars this week. I do need to think long term a little bit.

So far, though, my major downfall this week was Walgreens. Yikes - did I really go wild there.

Here is my running total for the week:

Walgreens - $53.46 (ouch)
Jewel - $6.83
Aldi - $10.14

Total - $70.43

I still need to go to Walmart to gather the above items to ride out the week. OR - I could serve granola bars and soup for dinner one night instead of chicken. Trust me - it's scarily tempting.


  1. Ha-ha...I'm laughing because of the granola meal. I would be tempted too!

  2. When you feel like you don't have enough to do, let me know and I'll show you how to make yogurt. The only cost is the milk and whatever you use to sweeten and flavor it.